МАРЧЕНКО Андрій Петрович

 
МАРЧЕНКО Андрій Петрович, 1951 року народження. В 1974 році закінчив Харківський політехнічний інститут (ХПІ). Інженер механік по спеціальності «Двигуни внутрішнього згоряння». Трудову діяльність почав на посаді майстра цеху Харківського тракторного заводу. Навчався в аспірантурі (1980–1983 рр.) та в докторантурі (1989–1992 р.р.). Захистив кандидатську (1984 р.) та докторську (1994 р.) дисертації. Має наукове звання доцента з 1993 р., професора з 1998 р. В ХПІ пройшов шлях від старшого інженера до провідного наукового співробітника та від асистента до професора.  З 2000 року по цей час працює проректором з наукової роботи НТУ «ХПІ», а з 2001 р. по 2016 р. також працював завідувачем кафедри двигунів внутрішнього згоряння.
За термін роботи на посаді проректора з наукової роботи суттєво підвищився рівень науково-технічного співробітництва університету з вітчизняними підприємствами, організаціями, науковими організаціями НАНУ, університетами країн близького та далекого зарубіжжя. Забезпечує планування та організацію науково-дослідної роботи в університеті, координує дослідження наукових шкіл університету щодо вирішення актуальних проблем науки і техніки та підвищення обороноздатності країни, роботу спеціалізованих рад по захисту дисертацій, наукові дослідження студентів, аспірантів, докторантів, проводить іншу організаційно-наукову роботу. Результати наукової діяльності університету є вагомим фактором того, що університет має провідні позиції за різними рейтингами серед вітчизняних технічних ВНЗ, а за міжнародним рейтингом QS World University Ranking  за останні 5 років посідає 2-4 місця у загальному рейтингу вітчизняних університетів.
Професор Андрій МАРЧЕНКО є відомим вченим з механіки за напрямом «Двигуни внутрішнього згоряння» (ДВЗ), який збагатив науку в теорії та практиці створення і модернізації ДВЗ різного функціонального призначення, він є лідером вітчизняної наукової школи двигунів внутрішнього згоряння. Проведені дослідження, в тому числі і при виконанні міжнародних грантів, дозволили отримати узагальнення та запропонувати раціональні рішення,  щодо вагомих теоретичних і практичних результати  стосовно форсованих двигунів внутрішнього згоряння наземних транспортних засобів, нового типу ДВЗ – керамічних або адіабатних, стосовно якого створено і досліджено діючий макетний зразок такого ДВЗ.
Виконані за весь час  наукові  дослідження дозволили запропонувати нові наукові концепції, методики, узагальнення. Серед них основні основними є методологія аналізу і синтезу робочого процесу ДВЗ із застосуванням ексергетичного методу досліджень, нові методики досліджень процесу згоряння альтернативного палива в циліндрі ДВЗ, нові механізми утворення оксидів азоту NOx в циліндрах дизеля, що стало новим рішенням теорії утворення оксидів азоту академіка Зельдовича Я.Б., концепція часткової динамічної теплової ізоляції камери згоряння ДВЗ, яка  забезпечує підвищення ресурсу циліндро-поршневої групи ДВЗ у 3–4 рази, а разом із технологією дискретного зміцнення та ін. підвищити рівень питомого навантаження при нестаціонарному термо-механічному навантажені  деталей ДВЗ у 1,5 рази, концепція конструкторсько-технологічного проектування литих деталей ДВЗ тощо.
Професор Андрій МАРЧЕНКО значну увагу приділяє підготовці наукових кадрів, понад 20 років очолює спеціалізовану раду із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальності 05.05.03 – двигуни та енергетичні установки, а з 2001 року є головою Всеукраїнського конкурсу наукових робіт за цією ж спеціальністю. Під його керівництвом захищено 5 докторських та 14 кандидатських дисертацій.
Має творчі зв'язки з інститутами НАН України, вітчизняними та закордонними університетами, неодноразово виступав з лекціями та на наукових конференціях у Болгарії, Угорщині, Польщі, Німеччині, Франції, Чехії, Литві, Південній Кореї, Китаї, Туреччині. Входив до редакційної колегії наукового видання Варшавської політехніки «Proceedings of the Institute of Vehicles». Брав участь у виконанні та був керівником міжнародних грантів. Має понад 300 наукових публікацій, серед яких 6-томний підручник, 2 навчальних посібника, 6 монографій, в тому числі 2 монографії англійською та 1 польською мовами видані за кордоном (у співавторстві).
Виконує велику науково-організаційну роботу: редактор Всеукраїнського науково-технічного журналу «Двигуни внутрішнього згоряння», заступник головного редактора «Вісника НТУ «ХПІ», з 2005 по 2021 рік – заступник голови  та голова  Ради проректорів з наукової роботи  вітчизняних університетів  та директорів наукових установ МОН України, а також у цей термін голова Ради проректорів з наукової роботи університетів Харківської області.
Професор Андрій МАРЧЕНКО має вітчизняні та міжнародні нагороди і відзнаки: Орден князя Ярослава Мудрого V-го ступеня (Указ Президента України № 588/2020 від 28.12. 2020 р.), Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (Указ Президента України № 1121/2008 від 01.12. 2008 р.), заслужений діяч науки і техніки України (Указ Президента України № 830 від 21.05. 2005 р.), Почесна грамота Верховної Ради України (№ 862 від 11.10. 2010 р.), відзнаку НАН України «За підготовку наукової зміни» (постанова президії НАН України від 16.05.2018 р.), грамоти МОН України. 
Міжнародні відзнаки: від Організаційного комітету міжнародного історико-культурного проекту медаль Томаса Джеферсона «Світло і Свобода» (Tomas Jefferson, «Light and Liberty»), 2019 р. та від університетської науково освітньо-дослідницької мережі USERN Сертифікат подяки  у 2017 році.
Почесний громадянин села Старомлинівка Великоновоселівського району Донецької області, де навчався в школі (на 2012 рік отримання статусу почесного громадянина до реформ такий район ще існував).
 
Ідентифікатор ORCID0000-0001-9746-4634