To the jubilee of Anatoliy Vladimirovich Boyko
Primary tabs
Наш університет вступає до європейського й світового освітнього та наукового простору, послідовно виступає лідером модернізації вищої освіти в Україні. Підстави для цього лідерства створюються працею багатьох поколінь вчених і педагогів, підкріплюються успіхами випускників НТУ "ХПІ" в різних галузях науки й техніки. Прикладом цього є яскрава біографія випускника кафедри турбінобудування, нині завідувача цієї кафедри, професора А. В. Бойка.
Анатолій Володимирович Бойко


У 1964 – 1966 рр. – аспірант кафедри турбінобудування ХПІ, в 1967 р. – успішний захист кандидатської дисертації. Працює старшим інженером лаборатор

Після повернення в ХПІ Анатолій Володимирович веде активну наукову і педагогічну діяльність на кафедрі, спочатку старшим викладачем, с 1972 року – доцентом кафедри турбінобудування (1969–1972). Свої наукові дослідження спрямовує на розробку основних принципів газодинамічного удосконалення проточних частин осьових турбін з метою підвищення їх ефективності та надійності – головних факторів, що впливають в кінцевому підсумку на ефективність роботи електростанції в цілому.
Під керівництвом і за безпосередньою участю Анатолія Володимировича Бойка розробляються: основи теорії оптимізації турбомашин; методики оптимального проектування турбінних профілів; підрахунок оптимальної кількості ступенів у турбінах; визначення оптимальних законів закрутки соплових і робочих лопаток як для окремих ступенів, так і для групи ступенів, включаючи відсіки і цілі циліндри. Наукові роботи включають теоретичні, обчислювальні та експериментальні дослідження профілів, сходинок і відсіків циліндрів високого, середнього та низького тисків, які охоплюють майже все розмаїття ступенів існуючих потужних турбін. Це були піонерські роботи не тільки в СРСР, а й у світі.

Напружена і плідна робота на протязі багатьох років приводить в 1983 році до блискучого захисту докторської дисертації на Вченій Раді Московського Вищого Технічного Університету імені М. Баумана. Висновок Вченої Ради – вважати роботу новим науковим напрямком у турбінобудуванні (оптимальне проектування турбомашин). У 1984 році Анатолій Володимирович Бойко отримує звання професора.
Паралельно з науковою діяльністю Анатолій Володимирович веде велику організаційну роботу на посаді проректора з навчання та міжнародних зв'язків (1972–1985). Наймолодший проректор в Радянському Союзі несе відповідальність за життя, навчання і побут іноземних студентів, що навчаються в нашому вузі. Багато часу і душевних сил вкладає в організацію підготовки кваліфікованих інженерів для зарубіжних країн, встановлення міжнародних дружніх зв'язків, активізацію міжнародного наукового співробітництва ХПІ з вузами і підприємствами зарубіжних країн, зміцнення авторитету нашого університету в світі. Ми знаємо, з якою вдячністю згадують колишні іноземні студенти турботу і допомогу проректора в організації їх навчання. У 1986 році вийшла в світ книга "Назавжди в моєму серці", що оповідає про цей період складної та благородної роботи.


Як директор відділу ЄЕК ООН Анатолій Володимирович Бойко ініціює, розробляє і втілює у життя регіональні програми для держав – членів ЄЕК ООН в галузі науки і техніки, чорної металургії, хімічної промисловості, машинобудування, автоматизації та стандартизації. Такими програмами стають "Металургія та екологія", "Хімічна промисловість – сталий екологічний та економічний розвиток" та інші. Активно аналізує і поширює в державах – членах ЄЕК ООН (і не тільки) накопичений позитивний досвід щодо діяльності цих країн: державна політика в галузі науки і техніки, безвідходні технології в машинобудуванні, альтернативні джерела енергії, розвиток малого та середнього бізнесу як важливої складової сталого розвитку країн з ринковою економікою.


Під керівництвом А.В. Бойко продовжуються роботи в області оптимального проектування турбомашин: ведеться розробка САПР "Турбоагрегат", що дозволяє отримати оптимальні рішення на всіх рівнях проектування турбоагрегату, у тому числі з урахуванням

Анатолій Володимирович Бойко – автор 6 книг: монографій, підручників та навчальних посібників з грифом Мінвузу; 130 наукових публікацій; 3 винаходів. Він підготував 7 кандидатів і одного доктора технічних наук, керує двома аспірантами, є головою і членом двох спеціалізованих Рад по захисту докторських дисертацій (при ХПІ і ІПМаш).


Діяльність Анатолія Володимировича Бойка отримала міжнародне визнання. У 1997 році Анатолій Володимирович обирається академіком Російської Академії Природничих Наук, стає членом Нью-Йоркської Академії Наук. Його ім'я регулярно вноситься до реєстру всесвітнього авторитетного видання "ХТО є ХТО в НАУЦІ та ТЕХНІЦІ" – ("WHO IS WHO IN SCIENCE AND ENGINEERING").
2012