Палатник Лев Самійлович: до 140-річного ювілею НТУ «ХПІ»

Книжкову виставку «Палатник Лев Самійлович: до 140-річного ювілею НТУ «ХПІ», присвячену пам’яті видатного політехніка представлено у квітні 2025 в науково-технічній бібліотеці (бібліотека, абонемент № 1, к. 45).
Палатник Лев Самійлович (26 квітня 1909 — 4 червня 1994) – видатний вчений-фізик. Засновник наукової школи фізики тонких плівок та плівкового матеріалознавства, заслужений діяч науки і техніки України. В історію НТУ “ХПІ” його ім’я викарбувано золотими літерами. Воно занесено до біографічного довідника 5000 найвидатніших вчених світу (1990 р.). У 1986 році Л. С. Палатнику присуджена Державна премія України у галузі науки і техніки за дослідження розмірних ефектів у конденсованих системах.
Лев Самійлович народився 26 квітня 1909 р. у м. Полтаві. Після закінчення Полтавської індустріально-технічної школи бажав стати піаністом та диригентом. З успіхом пройшов прослуховування до Київської консерваторії. Не зважаючи на те, що дорога до мрії була відкрита, 19-річний юнак обирає науку.
У 1935 році  закінчив фізико-хімічний факультет ХГУ. Ще в часі навчання — 1934 року — очолив рентгенівську лабораторію Харківського електромеханічного заводу — під керівництвом Б. Я. Пінеса. У 1938 році захистив кандидатську дисертацію.
Під час другої світової війни евакуювався з заводом, стає керівником ЦЗЛ ХЕМЗ — в Прокоп'євську Кемеровської області, 1944 повернувся з евакуації, очолював до переводу у 1947 році до Харківського державного університету, у 1952 році захищає докторську дисертацію. У ХДУ Лев Самійлович працював до 1953 року.
У 1953 році ректор ХПІ М. Ф. Семко запрошує його очолити кафедру металофізики на інженерно-фізичному факультеті.
Палатник любив працювати з молоддю. Він був чудовим лектором,    організатором творчого навчального процесу. Навколо нього завжди збиралися талановиті молоді працівники, аспіранти, студенти.
З 1961 року Лев Самійлович остаточно зв’язав своє життя з Харківським політехнічним. Роки роботи у ХПІ стали вершиною творчого шляху вченого. На цей період припадають основні праці в галузі фізики тонких плівок та плівкового матеріалознавства.
Звичайно ж, найдорожчим для нього були учні, серед яких 20 докторів і близько 90 кандидатів наук. Разом з ними відкрито безліч ефектів у галузі тонких плівок та наноструктур, офіційно зареєстровано відкриття № 245 (1981 рік) у галузі масивних напівпровідників, отримано 60 авторських свідоцтв на винаходи, опубліковано близько 700 статей. Він входив до першої десятки фізиків-тонкоплівників за індексом цитування. Частиною «системи фізтеху» стали студентські наукові семінари з фаху, вперше створені з його ініціативи.
4 червня 1994 року Лев Самійлович пішов з життя.
23 квітня 1999 року на будинку ректорського корпусу НТУ “ХПІ” встановлена пам'ятна дошка (скульптор С. А. Гурбанов).
Запрошуємо всіх бажаючих до ознайомлення з працями Лева Самійловича Палатника до науково-технічної бібліотеки (бібліотека, абонемент № 1, к. 45).
 
Література: Бібліографічний список праць Л. С. Палатника. – Режим доступу  http://library.kpi.kharkov.ua/files/documents/palatnik_spisok.pdf. – Дата звернення 15.04.2025.