НОВИНИ В НАУЦІ ТА ТЕХНІЦІ

У Харкові налічувалося 7 наукових товариств: 6 при Харківському університеті — дослідників природи, досвідних наук (фізико-хімічна та медична секція), математичне, медичне, фармацевтичне, історико-філологічне та Харківське відділення Імператорського Російського технічного товариства (Х. В. І. Р. Т. Т.).
Суспільство дослідників природи засноване в 1869 р. Серед засновників і активних членів вчені О. В. Гуров, Л. В. Рейнгард, А. О. Потебня, П. П. П'ятницький, які в 80-90-х роках XIX століття викладали в ХТІ. За рік Товариство відправило свої видання 70 іноземним і російським вченим товариствам, і різним іншим організаціям​. 
Фізико-хімічна секція Товариства досвідних наук при Харківському університеті мала 59 членів. Голова секції М. М. Бекетов, його товаришем був А. П. Шимков. Секретарями — І. П. Осипов, В. Ф. Тимофєєв, М. Д. Пільчиков. У 1893 р. секція була перетворена в Товариство фізико-хімічних наук. Участь в науковій діяльності суспільства, в різні роки, приймали вчені ХТІ В. О. Геміліан, О. К. Погорілко, О. П. Ельтеков, І. Д. Жуков, М. П. Клобуків, О. П. Ситников, В. П. Пашков, І. М. Пономарьов, Є. Л. Зубашев, М. П. Рибалкін, Д. П. Турбаба та ін.
Харківське математичне товариство засноване в 1879 р з ініціативи професора В. Г. Імшенецького. Серед активних членів суспільства відомі вчені, які займалися, в різні роки історії, педагогічною діяльністю в ХТІ — К. О. Андрєєв, М. Ф. Ковалевський, В. Л. Кирпичов, О. В. Гречанінов, О. М. Ляпунов, М. О. Тихомандріцький, В. П. Алексіївський, А. П. Пшеборський, В. А. Стєклов та ін.
Святкування 5-річчя від дня заснування Харківського відділення Імператорського Російського технічного товариства.  Ініціатор і перший голова товариства
відомий вчений Микола Миколайович Бекетов, його товариш (заступник) професор Андрій Петрович Шимков. 
Викладачі та випускники ХТІ, в різні роки в історії суспільства, брали активну участь в його діяльності ― В. Л. Кирпичов, Д. С. Зернов, О. М. Соломко, В. Є. Тир, М. Д. Пільчиков, К . О. Зворикін, Г. Ф. Проскура, Є. Л. Зубашев, І. Е. Трескин, П. Ф. Ключевський, П. С. Степанов та ін.
Гірський інженер Анемподист Олексійович Носов пожертвував Технічному суспільству унікальні колекції мінералів (5000 прим.), гірських інструментів і приладів, а також бібліотеку братів Носових, що складається з рукописів, книг і карт, присвячених дослідженням Бачатського кам'яновугільного родовища і Донецького кам'яновугільного басейну. Велика частина цієї колекції в даний час зберігається в НТБ НТУ «ХПІ».
Засновано Промислово-технічний музей, основу якого склали пожертви А. О. Носова та інших дарувальників.
Технічне суспільство прийняло в дар 150 примірників різних монет від Олександри Олексіївни Носової, яка побажала, щоб ці монети послужили початком складання нумізматичної колекції в музеї Товариства.
На засіданні Товариства були заслухані доповіді «Про пристрій печей для спалювання нечистот» викладача ХПТІ Михайла Івановича Ловцова и «Про технічні умови мощення мостових у Харкові» Віктора Андрійовича Іванова.
Відкрито, з ініціативи Миколи Кириловича Средінського, фотографічний відділ при Технічному суспільстві. Серед його членів професор ХПТІ Микола Олександрович Чернай, промисловець Андрій Андрійович Пільстрем, фотограф Олексій Михайлович Іваницький та ін.
На засіданні Фізико-хімічної секції Товариства досвідчених наук було заслухано доповідь «Про утримання в водах м.Харкова та його околицях азотокислих солей і про їх визначення» Миколи Олександровича Черная.

Харківський технологічний інститут в хроніці найважливіших фактів і подій Харкова і Харківської губернії (1885 рік)

 
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. ЕКОНОМІКА. ПОЛІТИКА
РІВЕНЬ ЖИТТЯ ТА ЦІНИ
ФАБРИЧНО-ЗАВОДСЬКА ПРОМИСЛОВІСТЬ
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧА ПРОМИСЛОВІСТЬ
БУДІВНИЦТВО ТА АРХІТЕКТУРА
ТРАНСПОРТ  ТА ЗВ'ЯЗОК
КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ТОРГІВЛЯ
ОСВІТА. ПРОСВІТА. РЕЛІГІЯ. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
КУЛЬТУРА. МИСТЕЦТВО. СПОРТ
ПЕРСОНАЛІЇ ДІЯЧІВ НАУКИ  ТА ТЕХНІКИ
ЛІТЕРАТУРА

 

Автор-упорядник Г. В. Павлова, відповідальний редактор Л. П. Семененко.