НОВИНИ НАУКИ ТА ТЕХНІКИ

Харківська міська управа затвердила статут народного Дому науки.
У Харкові особлива урядова комісія, під керівництвом члена Ради Міністерства шляхів сполучення професора Юрія Володимировича Ломоносова, проводила на Південній залізниці експерименти над новими типами паровозів 1-5-0 та ін. Мета досліджень — збільшення вантажопідіймальності вантажних потягів з найменшими грошовими витратами. В роботі брали участь місцеві фахівці, в т. ч. викладач ХТІ Василь Васильович Моніч.
Створено піротехнічну майстерню при Обласному військово-промисловому комітеті. Завідувач — викладач ХТІ Володимир Гаврилович Полницький.
Професор ХТІ Михайло Дмитрович Зуєв створив «автоматичний апарат для порятунку потопаючих»; архітектор, інженер Михайло Іродіонович Дашкевич — апарат «Обігрівач для більш економного використання палива та швидкого нагрівання приміщення».
Комітетом військово-технічної допомоги при Технічному товаристві, з ініціативи інженера Шварцмана, були організовані технічні співбесіди для поліпшення організації праці та впровадження прогресивної форми оплати в майстернях, які працюють на оборону. Співбесіду проводив викладач ХТІ Микола Георгійович Малішевський.
Хімічна секція військово-промислового комітету організувала майстерню з виготовлення освітлювальних та сигнальних ракет для потреб армії. В ній працювали здебільшого студенти ХТІ.
У Харкові було відкрито (вул. Римарська, 6) школу-майстерню для виготовлення медичних термометрів фабричним способом.
У хімічній лабораторії ХТІ, за дорученням Піротехнічної майстерні Харківського військово-промислового комітету, проведено аналіз продаваної в місті чилійської селітри. В результаті досліджень було виявлено підроблену продукцію: чилійська селітра вартістю 10–12 крб. за пуд виявилася звичайною кухонною сіллю вартістю 70–80 к. за пуд.
На засіданнях аеросекціі Студентського технічного товариства (СТО) ХТІ були заслухані доповіді: «Автомобильные двигатели» викладача Сергія Йосиповича Доррера; «Гидроавиация в России и Германии» військового льотчика Б. П. Бера; «Воздухоплавание в мифах, легендах и сказаниях» інженера Георгія Людвіговича Окуліч-Казаріна з демонстрацією діапозитивів; «Применение жироскопа в аэропланостроении» студента Сергія Миколайовича Семихатова, згодом — викладача ХТІ, Лауреата Сталінської премії за видатні винаходи 3-го ступеня.
Професор ХТІ Олександр Павлович Лідов у хімічній лабораторії проводив дослідження з метою отримання вуглекислоти з природних вапняків, вивчав процеси окиснення вугілля повітрям при низьких температурах у присутності заліза та інших металів.
З ініціативи куратора Харківського навчального округу Олексія Львовича Королькова було відкрито Школу точних наук при астрономічній обсерваторії університету, в якій виготовлялися фізичні прилади та інструменти для продажу у навчальні заклади за собівартістю. Серед викладачів школи — випускник ХТІ (1910) Костянтин Миколайович Урсу.
Південно-Російське товариство технологів відсилало свої друковані праці в 70 наукових та навчальних установ Росії в обмін на отримані ним праці.
Опубліковано статтю «Научно-технические станции» професора ХТІ Олександра Миколайовича Щукарьова, в якій він, перший в Україні, обґрунтував необхідність створення науково-дослідних установ у галузі технічних наук.
Було видано виробничо-технічні статті інженерів-технологів: «Об организации технической конторы машиностроительного завода» інженера Івана Самійловича Шура; «Об уменьшении собственного веса железобетонной плиты» професора ХТІ Якова Васильовича Столярова.
Харківське міське громадське управління опублікувало дані проведеного перепису в збірці «Исчисление населения г. Харькова и его пригородов 10-го мая 1916 года» під редакцією професора Олексія Миколайовича Анциферова. Серед авторів — Степан Степанович Жилкін, Яків Борисович Діманштейн.