НОВИНИ В НАУЦІ ТА ТЕХНІЦІ

Урядовий Сенат ратифікував Міжнародну радіотелеграфну конвенцію та Правила радіотелеграфної служби.
Державна Рада схвалила «Правила про автоматичний облік вироблених на гільзових фабриках і в гільзових закладах цигаркових гільз». Придбання, доставка, встановлення та подальше обслуговування гільзових лічильників здійснювалося за рахунок скарбниці.
Ухвалено закон «Про заснування Донецької випробувальної станції для вивчення заходів боротьби з вибухами в кам'яновугільних копальнях».
При ХТІ, за ініціативи та фінансової підтримки Ради з'їзду гірничопромисловців Півдня Росії, було створено станцію для випробування палива. Товариство з нагляду за паровими котлами надало свої контрольні прилади та деяких спеціалістів у тимчасове розпорядження.
Харківські інженери Микола Степанович Грузов, Михайло Миколайович Базькевич (випускник ХПТІ 1894 р.) та М. Ф. фон-Дітмар відряджені Радою З'їзду гірничопромисловців на 43-й З'їзд представників Міжнародного товариства з нагляду за паровими котлами, який проходив у Москві.
Заслужений професор ХТІ Василь Іванович Альбицький отримав патент на свій винахід «Чистка трубопроводов любого назначения вообще и водопроводной сети предпочтительно, являющаяся для нее орудием и приблизительная ее стоимость». За його способом було успішно проведено дослідне чищення водогінних труб на станції Дергачі Південної залізниці.
ХТІ, у науково-дослідних та навчальних цілях, закупив у німецької фірми «Schuchardt & Schutte» нове обладнання з обробки металів: розпилювальний верстат вартістю 459 руб. 5 коп. та американський приводний шарошечний верстат вартістю 5 тис. руб. 40 коп., у 1914 р. — американський універсальний револьверний верстат вартістю 4 тис. 146 руб. 20 коп. Для кабінету технології волокнистих речовин було придбано у англійської фірми «Твідельс-Смоллей» стрічкову машину в одну головку з трьома випусками та товстий банкаброш з 28 веретенами вартістю 1 тис. 113 руб. 83 коп.
У Механічній лабораторії ХТІ, під керівництвом завідувача лабораторії Володимира Матвійовича Серебровського, на замовлення ХПЗ, проведено дослідження сталі для паровозних осей на межу пропорційності та макроструктури.
За участі професорів ХТІ, на станції «Харків–Сортувальна» організовано випробування автоматичних жезлохапальників різних систем.
Лабораторія та Дослідна станція цукрового виробництва ХТІ були представлені на Всеросійській виставці у Києві.
Викладачі ХТІ Андрій Ієронімович Воротинський та Михайло Дмитрович Зуєв, для Морського міністерства, розробили проект відведення димових газів із парових котлів лінійного корабля.
Лаборант ХТІ Олександр Олексійович Шумілов винайшов вакуум-апарат власної конструкції. Були розроблені: нові умови застосування ребристих елементів як поверхня нагріву при випарюванні та уварюванні на цукрових заводах; нові способи комбінованої дефекації соків та промивання фільтр-пресів.
Відбулися загальні збори членів Повітроплавного відділу Харківського відділення Російського технічного товариства. Широке обговорення викликали доповідь «Этюд аэроплана малой мощности (Тихоход)» киянина Євгена Івановича Касяненка. Передбачалося влаштувати громадські випробування «Тихоходу» та аеросанів. Інженер-технолог, випускник ХТІ 1907 р. Володимир Миколайович Галицький продемонстрував авторську модель аероплану з новим способом керування, що забезпечує надійність та стійкість літальної машини: важелі керування зосереджені в одній руці пілота. Заслухано клопотання студентського технічного товариства ХТІ про матеріальну підтримку для закінчення встановлення аеродинамічної труби. Проект труби був розроблений студентом Гавриїлом Дмитровичем Сендецьким під керівництвом професора Георгія Федоровича Проскури.
Студент-технолог Микола Ксенофонтович Михайловський сконструював прилад для випробування пропелерів.
На загальних зборах Технічного товариства пройшло обговорення доповіді «Проект обязательных постановлений и застройка г. Харькова» інженера Мойсея Григоровича Диканського, який у висновку сказав: «Кожне вдосконалення створюється, насамперед, силою громадської думки. Все те, що вже досягнуто у Харкові щодо благоустрою, як трамвай, каналізація та ін., створилося після того, як ці питання зросли та дозріли у свідомості населення. Так само і питання про майбутню долю Харкова — найважливіше питання про його оздоровлення та його красу, а гарні міста це водночас і багаті міста, залежить значною мірою від тієї самої сили громадської думки». Загальні збори погодилися з необхідністю планомірної та раціональної забудови Харкова, особливо у разі збільшення кількості багатоповерхових будівель. За пропозицією інженера Євгена Наумовича Сердюка, прийнято рішення «при розгляді проектів нових будівель, віддавати перевагу проектам з естетичним оформленням фасадів будівель».
Начальник служби тяги Південної залізниці, випускник ХПТІ 1892 р. Тимофій Макар'євич Пекуш виступив з ініціативою щодо реформування діловодства в оформленні документів. Зокрема, він запропонував папери складати коротко, усунути багатослівність, запровадити скорочення слів тощо. При написанні використовувати хімічний олівець, щоб у разі потреби писати під копірку для створення копій.
Завідувач відділу технічної контори Товариства «Трескин та Марголин», випускник ХТІ 1911 р. Лев Григорович Шершевський виступив з доповіддю на публічному засіданні архітектурно-будівельного відділу Технічного товариства про опалення та вентиляцію за останніми вимогами техніки та будівельного мистецтва.
Професор ХТІ Олександр Миколайович Щукарьов прочитав на засіданні фізико-хімічного товариства лекцію «Математическое обоснование кинетики общественных процессов», у якій обґрунтував зв'язок подій у житті з логарифмами. Виступив на користь Харківського земляцтва студентів-технологів з публічною лекцією «Четвертий вимір», яка присвячена паралельності в інших умовах.
В Імператорському Харківському університеті відбувся захист докторської дисертації на здобуття наукового ступеня доктора чистої математики «О лучшем приближении непрерывных функций с помощью многочленов данной степени» Сергія Натановича Бернштейна (у 1929 р. обран академіком АН СРСР), опонентами якого виступили викладачі ХТІ Микола Миколайович Салтиков та Антоній Павлович Пшеборський.
Професор ХТІ Іван Павлович Осипов вперше прочитав студентам юридичного факультету університету лекцію з судової експертизи «Наукові підстави експертизи у справах про підпал та підробку» з демонстрацією дослідів та експонатів. Пізніше, у Харківському університеті запровадили новий курс лекцій «Початки фізики та хімії у додатку до судової експертизи». Викладачі ХТІ, починаючи з 1885 р., були авторитетними експертами в судових справах губернії з різних питань: обвал даху, аварія на трамвайних коліях, забруднення річок, отруєння хімікатами довкілля, аварія поїздів, неякісна продукція, порушення будівельних інструкцій. Зокрема, І. П. Осипов неодноразово залучався до суду як експерт.
У Харкові успішно пройшов публічний захист дисертації «Опис гірських порід Прикордонної Джунгарії» гірничого інженера Михайла Антоновича Усова, згодом академіка АН СРСР. Офіційні опоненти — професор ХТІ Порфирій Петрович П'ятницький та приват-доцент Костянтин Миколайович Савич-Заблоцький.
В урочистій залі Ради з'їзду гірничопромисловців відбувся парадний діапозитивний вечір, влаштований Фотографічним відділенням Технічного товариства. Серед почесних гостей — губернатор М. К. Катеринич. Особливий інтерес викликали автохромні знімки О. В. Рутченка та серія магнієвих знімків М. Я. Лещинського «Зимовий театральний сезон».
Студентська фотографічна секція при ХТІ організувала свій перший діапозитивний вечір. Найкращі роботи серій «Тихий куточок» та «На Старому Осколі» були презентовані на загальних зборах Фотографічного відділення Технічного товариства. Фірма «Анатолій Вернер» продемонструвала новий винахід у галузі синематографу — домашній синематограф «Ernemann-Kinescope».
Спадкоємці фотографічного закладу «Анатолій Вернер» для аматорів-фотографів організували конкурс «Задоволення та веселощі» з використанням апаратів фірми «Кодак». Вартість всіх призів — близько 26 тис. 500 руб.
Харківське відділення англійського акціонерного товариства «Грамофон» влаштувало для музичних колективів міста запис на грамофонні платівки.
На засіданні електротехнічного відділу Технічного товариства під головуванням Д. О. Кутневича була обговорена актуальна доповідь «Приміське сполучення та його електрифікація» інженера Н. Ф. Дьяконова.
Харків'янин О. М. Цесельський винайшов сигналізаційний автоматичний апарат «Пірофон», який, у разі пожежі чи пограбування, автоматично приводився в дію та через 10 секунд бив на сполох одночасно в усіх пунктах, до яких був приєднаний. Пірофон може бути встановлений у будь-якому приміщенні, проста конструкція дозволяє власнику перезаряджати апарат самостійно. Автор отримав патент та охоронне свідоцтво.
Харківська міська управа отримала запрошення від Комітету Міжнародного конгресу з холодильної справи взяти участь у з'їзді в Чикаго.
Викладач ХТІ Георгій Григорович Скворцов на загальних зборах членів Технічного товариства виступив із доповіддю «Холодильна справа», в якій описав незадовільний стан російської холодильної промисловості. Зокрема, на пивоварних російських заводах встановлено 41 холодильну установку, у Німеччині — 1 тис. 940, у США — 1 тис. 740, на російських фруктових складах не було жодного холодильника, у США — 1 тис. тощо. Особливу увагу було приділено проблемі з кадрами у холодильній справі, необхідності створення кафедри при ХТІ для підготовки спеціалістів та викладання холодильної справи у середньотехнічних навчальних закладах. На зборах були присутні представники міської управи, губернського земства, Харківського сільськогосподарського товариства та промислових підприємств.
Створено студентський гурток з холодильної справи при ХТІ. Керівник гуртка Г. Г. Скворцов розробив його статут.
У Харкові двічі проїздом побував перший експериментальний холодильний поїзд, організований за ініціативи Головного управління казенних залізниць та за участі Московського холодильного комітету. Мета випробувань — визначити експлуатаційні властивості і наочно довести неоціненну користь рефрижераторів при доставці харчових продуктів, що швидко псуються, як у свіжому, так і в замороженому вигляді. 11 вагонів складу супроводжувала делегація, що складається з 20 інженерів та агрономів; представників управлінь казенних та приватних залізниць, Міністерства землеробства, Петербурзької фруктової біржі та торгових фірм. Маршрут проходження «Петербург–Москва–Харків–Баку–Батумі». Потяг віз на південь кетову ікру, брусницю, молочні продукти та ін. Назад ― 4 вагони заморожених баранчиків, велику партію різної риби, багато фруктів, зелені, сиру, вина, квіти та ін. Двічі у Харкові поїзд зустрічала комісія у складі голови Харківського холодильного комітету професора Олександра Васильовича Дедюліна, секретаря комітету інженер-технолога, випускника ХТІ Михайла Івановича Пономарьова. Були присутні член державної Ради М. Ф. фон-Дітмар, голова порайонного комітету В. А. Гаєвський, викладач ХТІ Г. Г. Скворцов, інженери Південної залізниці. Проведено експертизу якості привезених продуктів для Харкова, огляд вагонів з докладними поясненнями інженера Максиміліана Несторовича Гротена щодо влаштування вагона-льодовика. На зворотному шляху поїзда представники торгових підприємств Харкова прийняли та оцінили відмінне збереження гранату, винограду та дині, призначених для продажу.
Холодильний поїзд також супроводжував Михайло Трохимович Зароченцев, учень професора Харлампія Сергійовича Головіна (помічника директора Харківського практичного технологічного інституту у 1888–1891 рр.). У 30-х роках М. Т. Зароченцев став ініціатором впровадження методу швидкого заморожування (процес «Z») у холодильній промисловості Америки. Обіймав посади віце-президента «American Z Corporation», спеціаліста корпорацій «Z-Pack» та «National Frosted Foods Sales Corporation».
Харківський холодильний комітет обстежив райони Воронезької, Катеринославської, Курської, Полтавської та Харківської губерній з метою вивчення розміщення холодильних установок та ринку збуту продуктів, що швидко псуються.
З доповіддю «Про влаштування дослідної холодильної станції у Харкові» виступив М. І. Пономарьов на засіданні Комітету з холодильної справи при Харківському товаристві сільського господарства. Він був делегований від Харківської міської управи на VII Всеросійський з'їзд з холодильної справи в Тифлісі.
Відомий фізик та біолог-експериментатор Порфирій Іванович Бахметьєв, за бажанням харківців, двічі виступив із лекцією «На межі між життям та смертю (Анабіоз)». Це були останні публічні виступи вченого.
У Слов'янську, за містом, здійснив демонстраційний політ на «Фармані» російський авіатор Яків Іванович Сєдов-Серов.
Археологічні дослідження та знахідки пам'яток стародавньої культури VII-XIX ст. у слободі Верхнього Салтова Вовчанського повіту («Кам'яне місто»), під керівництвом почесного члена Московського археологічного інституту В. Бабенка, підтвердили факти поселення хазар у губернії та наявність високого рівня культури.
Засновано Харківське педагогічне товариство для сприяння справі виховання, з ініціативи Олександра Михайловича Микільського, Володимира Митрофановича Арнольді, Василя Яковича Данилевського та засновниці педагогічних фребелівських курсів А. А. Мартинової.
У Харкові видано дослідження «Испытание теплотворной способности топлива методом сжигания его в сдавленном кислороде» професора О. М. Щукарьова.
Інженери-технологи опублікували статті, що ґрунтуються на місцевому матеріалі: «Здравоохранение рабочих в фабрично-заводской промышленности» (О. І. Сегаль); «Пригородное сообщение для г. Харькова» (О. Васильєв); «Новые системы тарифов и условий отпуска энергии, применяемые центральными электрическими станциями» (С. Г. Шуплецов).
Харківське медичне товариство, на своєму засіданні, після обговорення доповіді «Психіатрична експертиза у справі Бейліса» доктора С. М. Давиденкова, ухвалило резолюцію, яка засуджує методи проведення медичної експертизи з боку звинувачення у справі Бейліса. Губернським у справах про товариства присутності, за підтримки віце-губернатора П. М. Масальського (без відома губернатора), прийнято рішення про закриття товариства, і дії товариства були тимчасово припинені.
На пропозицію харківського інспектора у справах друку було вилучено ювілейну збірку «Нариси діяльності Харківського медичного товариства за роки його існування: 1861–1911», підготовлену за редакцією викладача ХТІ, лікаря Сергія Миколайовича Ігумнова.
Перший департамент урядуючого Сенату, після численних клопотань, скарг та активних виступів громадськості Харкова, Києва, Москви та Санкт-Петербургу, визнав постанову про закриття медичного товариства незаконною та ухвалив рішення про скасування постанови, за умови ухвалення деяких змін до статуту товариства.
Відкрито хіміко-бактеріологічний кабінет із хіміко-мікроскопічним відділенням при Харківському фармацевтичному товаристві.
Затверджено статут Хіміко-фармацевтичного та бактеріологічного інституту при Харківському фармацевтичному товаристві, що міститься коштом членів товариства. До сфери діяльності інституту входили: перевірки та визначення доброякісності хімічних препаратів, які купують аптеки; боротьба з фальсифікацією фармацевтичної продукції, продуктів технічних та сільськогосподарських виробництв та ін. Також інститут взяв на себе право займатися підвищенням кваліфікації лікарів, ветеринарів та фармацевтів Півдня Росії в галузі хімічних та бактеріологічних досліджень. Надалі передбачалося заснувати при інституті повторювальні курси для осіб тих самих професій, під керівництвом запрошених професорів і магістрів. Так було започатковано фармацевтичну освіту в Харкові.
Вийшла друком книга «Очерк 25-летней деятельности Харьковского комитета по перевозке минерального топлива, руды, флюсов, соли и чугуна из горнозаводского района Юга России».
 
 
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. ЕКОНОМІКА. ПОЛІТИКА
РІВЕНЬ ЖИТТЯ ТА ЦІНИ
ФАБРИЧНО-ЗАВОДСЬКА ПРОМИСЛОВІСТЬ
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧА ПРОМИСЛОВІСТЬ
БУДІВНИЦТВО ТА АРХІТЕКТУРА
ТРАНСПОРТ ТА ЗВ'ЯЗОК
КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ТОРГІВЛЯ
НОВИНИ В НАУЦІ ТА ТЕХНІЦІ
ОСВІТА. ПРОСВІТА. РЕЛІГІЯ. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
КУЛЬТУРА. МИСТЕЦТВО. СПОРТ
ПЕРСОНАЛІЇ ДІЯЧІВ НАУКИ ТА ТЕХНІКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

Автор-упорядник Г. В. Павлова, відповідальний редактор Т. Л. Палєй