СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧА ПРОМИСЛОВІСТЬ

У губернії налічувалося понад 100 сільськогосподарських товариств, 67 агрономів.
Відкрито фітопатологічний відділ при Харківській обласній сільськогосподарській дослідній станції. Ініціатор та перший завідувач ― Андрій Олександрович Потебня, викладач ХТІ.
Засновано Безруківське та Роганське сільськогосподарські товариства у Харківському повіті.
Харківським сільськогосподарським товариством, під керівництвом агронома Олександра Степановича Львова, викладача ХТІ у 1920-х роках, організовано випробування плугів кустарного та заводського виробництва у Змійові та Валківському повіті. На губернській агрономічній нараді було заслухано виступ О. С. Львова «Випробування дискових сівалок для їх порівняння з іншими типами сошників».
Губернія щорічно відправляла на продаж продуктів птахівництва на суму понад 6 млн. руб. 90% яєць експортувалися за кордон, 10% – до Росії. Найбільш продуктивні повіти – Куп'янський, Ізюмський, Старобільський та Валківський.
У районах Південної залізниці діяло 23 тютюнових підприємств із 3 003 робітниками. Тютюнові фабрики ділилися на махоркові та ті, що виробляли вищі сорти тютюну з сировини місцевих, кримських і турецьких плантацій.
Харківською губернською земською управою засновано розплідники для розведення каракулевих овець при сільськогосподарських товариствах у селах Печеніги, Великий Бурлук, Юрченков та Шиповате.
Відкрито у Харкові перший торгівельно-продуктовий кооператив – Товариство на паях зі збуту молочних продуктів та продуктів виробництва при Харківському товаристві сільського господарства. Основні постачальники продукції – вовчанські та зміївські кооперативні організації. На чолі товариства – голова сільськогосподарського товариства Сергій Михайлович Кузнєцов.
Харківське сільськогосподарське товариство ухвалило рішення про організацію, на території ветеринарного інституту, пташиної клініки для експериментальних досліджень захворювань птахів та поширення інфекцій.
Відділення садівництва та городництва Харківського сільськогосподарського товариства взяло на себе керівництво та спостереження за садами власників, що мешкають у с. Високий, Південний та Зелений Гай.
Харківське сільськогосподарське товариство прийняло американську делегацію з вивчення стану сільського господарства та сільськогосподарської промисловості губернії. У складі делегації – віце-губернатор штату Північної Кароліни Догерідж, професор статистики Джон Коультер, журналісти та фермери. Особливу увагу приділили організації сільськогосподарського кредиту. Для делегації було проведено екскурсію до Вовчанська для огляду маєтку Олександра Олексійовича Ребіндера та кредитних товариств. Керував екскурсією Ф. Ф. Криштафович.
Державна Рада схвалила постанову «Про допущення осіб жіночої статі до служби з навчально-виховної частини у сільськогосподарських навчальних закладах».
Відбулася V Обласна виставка скотарства у Харкові. Було представлено понад 150 голів великої рогатої худоби та близько 200 голів свиней великої білої англійської породи.
Відкрито курси бджільництва при Харківському товаристві бджолярів. Завідувач – М. Є. Новіков.
Південно-Російське товариство акліматизації організувало у Харкові виставку з бджільництва. Виставку відвідало близько 9 тис. 500 людей за 16 днів.
У Харківській губернії налічувалося близько 34 тис. осіб, які займалися кустарними промислами. Найбільше кустарів значилося у Валківському повіті, найменше – у Богодухівському. З промислів поширене ткацтво полотна, шевське, кравецьке, ковальське, столярне ремесла та ін.
Скликано: З'їзд діячів з сільськогосподарської освіти; VII Черговий з'їзд російських фабрикантів землеробських машин та знарядь, під головуванням Ч. Г. Блеккі.
У Харкові відбувся З'їзд неодмінних членів губернських землевпорядних комісій Південного району, в якому брали участь представники Харківської, Полтавської, Курської, Катеринославської, Таврійської, Херсонської та Бессарабської губерній. Головна тема з'їзду – планування вогнестійких робіт у сільському господарстві. Директор ХТІ, П. М. Мухачов, зробив повідомлення про відкриття при інституті однорічних курсів з вогнестійкого будівництва у 1914 р.
Департамент землеробства асигнував Харківському сільськогосподарському товариству субсидію у розмірі 500 грн. на розширення та обладнання сільськогосподарського музею.
Вовчанські земські збори, у зв'язку зі збільшенням популяції вовків у повіті, визначили нагороду в 15 руб. за кожного вбитого під час облави вовка.
Харківське товариство сільського господарства сприяло виданню «Справочная книга для сельских товариществ» за участі професора ХТІ Олексія Миколайовича Анциферова та ін.
У Харкові вийшли перші номери періодичних видань та видань, що продовжуються: «Агрономический журнал», «Известия Харьковской губернской чертежной», «Труды Сумской сельскохозяйственной опытной станции» та газета «Сельскохозяйственный торговый листок» під редакцією С. М. Кузнєцова.
 
 
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. ЕКОНОМІКА. ПОЛІТИКА
РІВЕНЬ ЖИТТЯ ТА ЦІНИ
ФАБРИЧНО-ЗАВОДСЬКА ПРОМИСЛОВІСТЬ
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ТА КУСТАРНО-РЕМІСНИЧА ПРОМИСЛОВІСТЬ
БУДІВНИЦТВО ТА АРХІТЕКТУРА
ТРАНСПОРТ ТА ЗВ'ЯЗОК
КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО ТА ТОРГІВЛЯ
НОВИНИ В НАУЦІ ТА ТЕХНІЦІ
ОСВІТА. ПРОСВІТА. РЕЛІГІЯ. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я
КУЛЬТУРА. МИСТЕЦТВО. СПОРТ
ПЕРСОНАЛІЇ ДІЯЧІВ НАУКИ ТА ТЕХНІКИ 
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 

Автор-упорядник Г. В. Павлова, відповідальний редактор Т. Л. Палєй