Ми відкриті для всіх і кожного, хто працює на ниві освіти, культури, науки та виробництва задля процвітання України
Видача картки здійснюється у центрі реєстрації (кімн. 31, тел.: 707-66-40)
Пропонуємо долучитися до навчання на платформі UDEMY.
Для всіх студентів та співробітників НТУ «ХПІ» є можливість отримання вільного доступу до навчання на будь-якому з курсів.
UDEMY — 213 000 онлайн-відеокурсів із новими доповненнями, які публікуються щомісяця.
Детальніше
Науково-технічна бібліотека отримала подарунок — друковану версію «Довідника безбарʼєрності». Це видання є корисним для організації роботи Інформаційно-ресурсного центру «Без бар’єрів» та збагатить знаннями читачів бібліотеки. Над ним працювала велика команда фахівців — людей, чий досвід і знання дозволили описати дії в різноманітних непростих життєвих ситуаціях.
Вихід Довідника друком — це історія, яка сталася ПОПРИ і ЗАВДЯКИ: попри повномасштабну війну і завдяки людям, партнерам, для яких безбарʼєрність завжди залишається у фокусі.
«Довідник безбарʼєрності» — символ незворотності змін у суспільних відносинах.
«Довідник безбарʼєрності» — ініціатива і флагманський проєкт першої пані України Олени Зеленської (https://www.facebook.com/olenazelenska.official). Він створювався у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Аналітичну та технічну підтримку проєкту надавала громадська організація «Безбарʼєрність» (https://www.facebook.com/bbu.org.ua). Ілюстрації створила Ольга Дегтярьова.
Друкована версія «Довідника безбарʼєрності» — це унікальне мультиформатне видання за формою та якістю виконання:
З самого початку планувалося, що презентація друкованого Довідника відбудеться на Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у травні 2022 року в Києві. Так, за тиждень до початку повномасштабної війни, було домовлено із видавництвом у Харкові про передачу у друк книги.
Утім, 24 лютого Росія розпочала повномасштабне вторгнення. У перші ж дні Харків опинився у зоні бойових дій, видавництво втратило можливість працювати. Плани друкувати книгу було заморожено, але не скасовано.
У жовтні 2022 року Олена Зеленська презентувала на Франкфуртському книжковому ярмарку друкований «Довідник безбарʼєрності». Партнерами друкованої версії Довідника виступили Група ДТЕК, Fairmont Grand Hotel Kyiv, книжкова платформа Yakaboo, Ощадбанк, World Health Organization Ukraine, видавництво Іst publishing.
Перша пані України розповіла про проєкт в інтерв’ю Brigitte, найбільшому жіночому журналу в Німеччині, який видається з 1886 року накладом 800 тис. примірників. Вона зазначила, що безбарʼєрність стала важливою для України ще до російського вторгнення: «Ми вже давно визначили для себе, що найголовніше в державі – це людина. Філософією держави має бути людиноцентричність. А для цього людині треба дати всі можливості. Моєю роботою було сприяти цим можливостям. Безбарʼєрність — це не лише фізичні перепони, це ще й психологічні перестороги, упередження, економічна нерівність, наприклад нерівна оплата. Ми боролися з усіма цими перешкодами: створювали дружній простір, домагалися рівної оплати праці та працевлаштування для всіх, незалежно від статі та фізичного стану, боролися з упередженнями та насильством — фізичним і психологічним» — розповіла Олена Зеленська.
Водночас, вона зауважила, що з російським вторгненням безбарʼєрність набула ще більшої актуальності й нового значення: «Бо агресія створила ще більше бар’єрів. Ще більше фізичних — бо щодня все більше дорослих і дітей травмується від обстрілів, втрачає руки і ноги. Ще більше психічних бар’єрів — бо сьогодні майже кожен українець переживає стрес через війну. Ще більше економічних бар’єрів — бо люди втрачають житло, роботу, бізнес. Але ми — не Росія. Ми хочемо, щоб наші люди мали всі можливості, були здоровими. Наш принцип — людина в центрі всього. Ми відправляємо людей на протезування і створюємо національну програму психічного здоров’я, щоб кожен за потреби міг отримати відповідні послуги. Ми відновлюємо країну, щоб після нашої перемоги люди мали кращі можливості», — сказала перша пані.
Електронний «Довідник безбарʼєрності»
Гід з безбар'єрного спілкування — «Довідник безбарʼєрності» з'явився у вересні 2021 року в електронному форматі. Він у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у без бар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива.
«У комунікації приховано набагато більше сенсів, ніж нам здається. Цей довідник допоможе розкрити нові, додаткові смисли, коли в центрі уваги — людина. І це стане першим кроком у формуванні нової етики спілкування» — підкреслила у ході презентації електронної версії Довідника Олена Зеленська.
«Довідник безбарʼєрності» — проєкт із відкритим кодом: його електронна версія регулярно збагачується новою актуальною інформацією. Робота з наповнення довідника корисною інформацією триває.
Довідник «розмовляє» українською жестовою мовою. Біля кожної публікації є активний віджет — синій кружечок із зображенням рук всередині. Клікнувши на нього, відкривається віконечко з перекладачем. Для відвідувачів Довідника, які мають порушення зору, зроблено аудіодискрипцію кожної публікації.
Електронний Довідник складається з розділів, серед яких: «Складові безбарʼєрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар». Після повномасштабного вторгнення Довідник було доповнено спеціальним розділом «У воєнний час», дещо згодом — розділом «Етика взаємодії у періоди стресу».
«Складові безбарʼєрності». Розділ простою та доступною мовою розкриває низку понять, які стосуються теми безбарʼєрності, або дотичні до неї. Зокрема, що таке стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, різноманіття, гендерна рівність, соціальне відторгнення, універсальний дизайн тощо.
«Правила мови». У розділі наведені та пояснені принципи безбар'єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.
З розділу «Словник» можна дізнатися, чи коректно вживати ті чи інші слова стосовно різних людей.
«Безбар’єрний календар» розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні, на які варто звернути увагу. У розділі пояснюється, для чого їх запроваджено, як потрібно відзначати та коли привітання є недоречними.
Спеціальний розділ «У воєнний час» містить поради та інструкції, актуальні зараз для найуразливіших категорій населення — сімей з дітьми, людей старшого віку та їхніх близьких, людей з інвалідністю.
«Етика взаємодії у періоди стресу» — ще один спеціальний розділ, який зібрав техніки із самодопомоги та турботливої підтримки тих, хто поруч. Він, наприклад, відповідає на питання, як розпізнати стрес у себе та тих, хто поруч; як справлятися зі стресом за допомогою дихання; як звільнитися від напруги в тілі; як навчити інших допомагати собі; як слухати, щоб підтримати людину.
НТУ "ХПІ"
61000, Харків, вул. Кирпичова, 2 tel:+38 (057) 707-63-61, Е-mail: library@khpi.edu.ua Cайт науково-технічної бібліотеки НТУ «ХПІ» доступний на умовах ліцензії Creative Commons «Attribution-NonCommercial» 4.0 Всесвітня |