Близнюк Ольга Миколаївна

Близнюк Ольга Миколаївна — докторка технічних наук, професорка, завідувачка кафедри «Біотехнологія, біофізика та аналітична хімія» НТУ «ХПІ», керівниця напрямку «Хімічні та біотехнології».

1986 р. — закінчила з відзнакою факультет «Неорганічних речовин» ХПІ (зараз НТУ «ХПІ»), за спеціальністю «Технологія неорганічних речовин».
1991 р. —  здобула науковий ступінь кандидатки технічних наук.
1994-1995 рр. — старша викладачка кафедри фізичної хімії НТУ «ХПІ».
1995 р. — отримала вчене звання доцентки.
1995-1996 рр. — доцентка кафедри фізичної хімії НТУ «ХПІ».
1996-1999 рр. — докторантка Харківського державного політехнічного університету.
1999-2010 рр. — доцентка кафедри біотехнології та аналітичної хімії НТУ «ХПІ».
З 2000 року по теперішній час є членкинею «Спілки біотехнологів України».
2010 р. — здобула науковий ступінь докторки технічних наук за темою «Каталітичні процеси в технології нітроген окcидів та нітратної кислоти».
2010-2019 рр. — професорка кафедри фізичної хімії НТУ «ХПІ».
2010-2019 рр. — професорка кафедри біотехнології та аналітичної хімії НТУ «ХПІ».
2015-2018 рр. — професорка кафедри процесів та апаратів хіміко-фармацевтичних виробництв Національного фармацевтичного університету, м. Харків.
2019 р. — здобула кваліфікацію «Магістр», напрям «Біотехнологія та біоінженерія», диплом з відзнакою.
2019-2020 рр. — професорка кафедри технології фармацевтичних препаратів Національного фармацевтичного університету, м. Харків.
З 2019 року по теперішній час — завідувачка кафедри біотехнології та аналітичної хімії НТУ «ХПІ»
2000-2017 р. — керівниця та спів керівниця наукових тем: «Розробка каталітичних систем для високотемпературних процесів методом плазмового азотування», «Окисно-відновні процеси на оксидних системах при високотемпературному каталізі», «Розробка фізико-хімічних основ напівфабрикатної технології нових видів комплексних добрив на основі української сировини», «Розробка фізико-хімічних основ каталітичних процесів очищення газів від оксидів азоту та їх отримання, створення біомінеральних добрив нового покоління», «Розробка фізико-хімічних основ енергозберігаючих технологій комплексних добрив і каталізаторів для зменшення шкідливих викидів парникових газів».
2011-2013 р. — спів керівниця наукової теми «Дослідження радіаційної модифікації біологічних полімерів і матеріалів електронними збудженнями».
2013-2015 р. — спів керівниця наукової теми «Дослідження механізмів передачі енергії в конденсованому середовищі до локальних центрів та утворення молекулярних нанокомплексів у радіаційній техніці, біотехнології та біофізиці».
2016-2019 р. — спів керівниця наукової теми «Розробка нанокаталітичних систем для технології азотовмісних сполук подвійного призначення та їх мікробіологічної трансформації в ґрунтах для мінімізації антропогенних факторів парникового ефекту».
2018-2021 р. — керівниця фундаментальної наукової теми «Комплексне дослідження та оптимізація промислових і фармацевтичних біотехнологій».
2010 р. — отримала Почесну грамоту та золоту медаль за винахідництво на VI Міжнародному салоні винаходів і нових технологій «Нова година» (м. Севастополь).
2023 р. —  пройшла підвищення кваліфікації у Державній установі «Інститут мікробіології та імунології ім. І. І. Мечникова АМН України» за темою «Дослідження та обґрунтування перспектив використання методів біонанотехнології, молекулярної та хімічної біофізики та біонанофармації в мікробіології та імунології».
 
Основні напрямки наукової діяльності Ольги Миколаївни Близнюк наступні:
  • Вивчення процесів структуроутворення, передачі енергії електронних коливань, термічної інактивації та модифікації наноструктурних, молекулярних систем, систем з різними модельними об'єктами для корекції їх біологічної активності.
  • Розробка наукових основ каталітичних процесів у технології оксидів азоту та азотної кислоти, створення нового покоління каталізаторів та їх технологій, обґрунтування оптимальних технологічних режимів і реакторів для їх реалізації, розробка енерго- та ресурсозберігаючих технологій азоту оксидів та інтенсифікація технології HNO3.
  • Розробка комплексних ліпосомних (ін’єкційних, інгаляційних або очних крапель) препаратів для зниження токсичності та підвищення вибірковості їх дії, що володіють антиоксидантною (протизапальною, регенеруючою) активністю, на основі природних гідрофобних антиоксидантів.
  • Розробка технологій використання організмів-продуцентів у харчовій промисловості, промисловому виробництві біогазу та біодизеля, в екологічно орієнтованих виробництвах для переробки промислових та побутових відходів.
  • Розробка біотехнологій переробки промислових і побутових відходів, технології біоремедіації мулистих територій, вермікомпостування, біоочищення надлишків газу, збагачення повітря киснем, біодеградація нафтових забруднень.
  • Розробка технологій виробництва азотовмісних сполук з використанням каталітичних та біокаталітичних процесів; розробка каталізаторів нейтралізації техно- та антропогенних забруднень та біоремедіації, та розробка технологій одержання та збереження біологічно активних речовин із рослинної та тваринної сировини.
Близнюк О. М.  є членкинею редакційної колегії трьох наукових журналів: «Вісник Національного технічного університету «ХПI». Серії: Хімія, хімічна технологія та екологія», «Technology audit and production reserves», «Інноваційні технології: актуальні питання науки та практики».
Близнюк О. М. є авторкою понад 400 наукових, науково-методичних праць та патентів