Тракторизація ― як вона є: презентація подарунка бібліотеці від В. П. Козоріза книги «Під знаком трактора»

17 грудня 2021 року в Харківському історичному музеї імені М. Ф. Сумцова відбулася презентація книги «Під знаком трактора» краєзнавця і провідного редактора газети «Світоч знань» Віктора Петровича Козоріза. Примірник цієї книги з дарчим надписом автор і упорядник подарував бібліотеці НТУ «ХПІ», адже під час роботи над своєю книгою він користувався фондами нашої бібліотеки  й почерпнув звідти немало корисної інформації.
Представлене ілюстроване видання відноситься до історико-публіцистичного жанру та присвячене політиці тракторизації сільського господарства і українського села у 20-х роках ХХ століття. Як стверджує сам автор, донедавна ця сторінка історії залишалась поза увагою дослідників. Тому в ній є чимало маловідомих або замовчуваних фактів, подій та імен. Робота над книгою «Під знаком трактора» дозволила значною мірою заповнити ці прогалини, а також дала можливість під новим кутом зору подивитися на історію розвитку вітчизняного тракторобудування та тракторовикористання.
Поява такої книги, безперечно, є значущою подією для НТУ «ХПІ», оскільки багато викладачів та співробітників університету (на той час — Технологічного інституту) брали активну участь у тракторизації сільського господарства України та  визначали зміст цієї політики. На сторінках книги можна знайти їхні імена. Але науково-теоретична і практична база цих процесів була закладена набагато раніше.
Варто нагадати, що ще у 1886 році для студентів-технологів Харківського технологічного інституту (ХТІ) почали викладати курс лекцій з сільськогосподарських машин, а у 1897 році тут з'явилась перша в Україні випробувальна станція сільськогосподарських машин та знарядь. У 1928 році під керівництвом професора О. О. Алова був заснований Науково-дослідний інститут сільськогосподарського машинознавства та машинобудування, розташований на території ХТІ. Вже пізніше, на базі факультету сільськогосподарського машинобудування ХТІ було відкрито Інститут сільськогосподарського машинобудування та автотракторний факультет у Харківському механіко-машинобудівному інституті. Крім того, зусиллями багатьох вчених у ХПІ була створена наукова школа України з колісних та гусеничних машин. Серед численних випускників університету ― учні школи, відомі фахівці з тракторобудування та танкобудування: Михайло Іванович Медведєв, Яків Юхимович Віхман, Олександр Давидович Брускін, Василь Олександрович Константінов, Костянтин Федорович Челпан, Павло Олександрович Альбов, Юрій Трохимович Водолажченко, Мойсей Лазорович Гінзбарг та ін.
Під час роботи над книгою «Під знаком трактора» яскраво виявився журналістський талант автора. Насамперед, це гуманістичний підхід до суто технічної тематики, а також бачення прямого зв'язку «Людина — машина» та проблематики й долі простих людей. Це і вміння визначити новину подій та фактів у масивах інформації; ретельний збір відомостей та фактів; систематизація та аналіз інформації; відточений стиль та грамотний синтаксис у написанні тексту, і головне — доступний виклад матеріалу.
«Під знаком трактора» складається з двох частин. У першій частині ― основний матеріал з тракторобудування, тракторовикористання та тракторизації країни. Про науковий підхід автора при написанні та достовірності описаних подій, фактів та імен говорить широка бібліографія використаної літератури (195 назв). Також окремо дана бібліографія з тракторобудування (212 назв). Цілком готовий матеріал для лекцій з історії техніки і тракторобудування. Несподівано для себе читач знайде сторінки, присвячені поетизації трактора та познайомиться з цікавими фактами про фільм «Земля» О. Довженка, в якому трактор став одним з головних героїв кіноповісті.
Друга частина книги містить ретельно підібраний автором різноманітний матеріал з українських газет та журналів 20-х років у вигляді нотаток, фотоматеріалів, знімків плакатів та гасел. Все це дає можливість чита
чеві пройнятися духом того часу і познайомитися з першоджерелами тих років.
Книга видана у гарному поліграфічному виконанні. Тверда обкладинка і зручний для читання шрифт тексту ― запорука довгого життя книги та її багаторазового використання. Кришка палітурки оформлена в чорно-червоних тонах у стилі того часу, форзаци забезпечені ілюстраціями, нижні колонцифри прикрашені рослинним орнаментом.
Віктор Петрович Козоріз — автор кількох книг з краєзнавства, але «Під знаком трактора» його особлива книга. Багато сил, часу, енергії та любові було віддано дослідженню теми тракторизації, але не дарма — народився новий дослідник у вітчизняній історіографії, фахівець у галузі історії техніки.
А українська філателія, завдяки ініціативі В. П. Козоріза та його наукового керівника, професора НТУ «ХПІ» О. Г. Кривоконя, поповнилась випуском конверта першого дня, картмаксимуму і поштової марки із зображенням першого українського трактора «Запорожець». У книзі «Під знаком трактора» цьому унікальному трактору присвячено окремий розділ.
Ознайомитись з книгою «Під знаком трактора» В. П. Козоріза можна у читальній залі НТБ НТУ «ХПІ». Приходьте до бібліотеки та отримайте задоволення від процесу пізнання і відкриття, яке дарує нова книга, що наповнена ексклюзивними фотографіями, добіркою фотоматеріалів з газет та журналів 20-х років ― свідками минулого ХХ сторіччя.
 
Матеріал підготувала: Г. В. Павлова,  завідувач відділу рідкісних книг та рукописів
2022