Наукова школа електротехніки Харківського політехнічного інституту

Васильєв Віктор Георгійович (1960-1962)

В. Г. Васильєв у 1950 році закінчив Харківський політехнічний інститут за спеціальністю "Електричні машини та апарати". Фронтовик має військові нагороди, зокрема орден «Червоної зірки», медалі «За перемогу над Німеччиною», «За взяття Берліна», «За визволення Варшави».

У 1953 році він захистив кандидатську дисертацію.

Доцент (від 1958), завідувач кафедри «Електричні апарати» (1959–1961). Віктор Георгійович Васильєв був першим завідувачем кафедри МЛВПП (1961–1962, 1965–1974). У становленні факультету автоматики та приладобудування та організації його основних структур є величезна заслуга В. Г. Васильєва. Він був першим деканом факультету "Автоматики та приладобудування" (1960–1962). У цей час розпочато дослідження за новим науковим напрямом — математичне моделювання процесів у нелінійних електромеханічних системах. Мета проведених досліджень полягала у створенні загальної теорії нелінійних систем управління, що дозволяє синтезувати нелінійні системи управління, як це вирішувалося у теорії лінійних систем. За складністю цю проблему можна порівняти із проблемою створення єдиної теорії поля. Під керівництвом В. Г. Васильєва проведено цикл досліджень з питань теорії автоматичного управління у галузі електроапаратобудування. Було створено дослідну лабораторію електронного моделювання, і вперше у ХПІ, під його керівництвом на кафедрі було створено першу аналогову обчислювальну машину (АОМ). Це дозволило провести першу серйозну науково-дослідну роботу з аналогового моделювання процесів у складних нелінійних системах управління. За результатами досліджень було оптимізовано систему управління екскаватором ЕВТ-35 для Харківського електромеханічного заводу (ХЕМЗ). У 1958 році було укладено перший господарський договір кафедри «Електричні апарати» та заводу «Електроважмаш» на проведення досліджень системи управління тепловозом. Розробки лабораторії електронного моделювання дозволили провести всі дослідження систем управління тепловозів для «Луганськтепловоз» шляхом аналого-фізичного моделювання на високому науково-технічному рівні, що відповідало світовому рівню. Наявність АОМ дозволило кафедрі отримати замовлення підприємств: ЦКБ "Протон", ХВО "Радіореле", НВО "Турбоатом" (м. Харків); Інститут кібернетики (м. Київ); КБ "Орбіта", НВО "Енергія" (СРСР).

У 1966 році лабораторія реорганізована у галузеву науково-дослідну лабораторію електронного моделювання Міністерства електротехнічної промисловості СРСР та Мінвузу УРСР, а її керівник Віктор Георгійович Васильєв став членом Національного Комітету СРСР з аналогових обчислень.

В. Г. Васильєв опублікував понад 100 наукових праць.