Наукова школа електротехніки Харківського політехнічного інституту
Файвель Аронович Ступель
Файвель Аронович Ступель народився у 1894 році.
У 1918 році він вступив на електротехнічний факультет Харківського технологічного інституту, який закінчив з відзнакою у 1922 році. Від 1921 року Файвель Аронович був членом факультетської комісії електротехнічного факультету ХТІ від Ради студентських представників.
Після закінчення ХТІ Файвель Аронович був направлений на роботу інженером Харківського електромеханічного заводу. Там же працював заступником редактора журналу "Генератор".
Від 1929 року Ступель працював на посаді викладача Харківського технологічного інституту, а від 1930 року — доцента ХТІ .
Професор Вашура Б. Ф. та доцент Ступель Ф. А. — відомі вчені в галузі електромагнітної техніки, приладів та пристроїв автоматики, на базі кафедри "Електричні апарати" у 1948 році, заснували кафедру "Прилади автоматики та телемеханіки". Першим завідувачем кафедри було обрано кандидата технічних наук, доцента Файвеля Ароновича Ступеля.
Студенти електричних факультетів ХПІ знали Файвеля Ароновича за роботами у галузі електромагнітної техніки. Його підручники були настільними книгами студентів та використовувалися для підготовки курсових та дипломних проєктів. Теперішні викладачі і досі використовують його підручники.
Захопленням Ф. А. Ступеля була булева алгебра та релейно-контактна логіка. У ті роки кібернетику вважали за лженауку, а Файвель Аронович удома, вечорами розробляв методи побудови логічних схем. Коли Радянський Союз кинувся наздоганяти поїзд кібернетичного прогресу, що йде, Ф. А. Ступель краще за інших був готовий до участі в цій погоні. Цікаві лекції та написані підручники зробили його живою легендою. Для новоствореної кафедри потрібно було передбачити перелік навчальних дисциплін, знання яких у майбутньому дозволили б випускникам вирішувати наукові та технічні проблеми у галузі автоматики. Час довів, що рішення, прийняті Ф. А. Ступелем, були вірними.
У 1970-х роках у лабораторіях кафедр були встановлені 23 машини типу «Контроль» (згодом їх число збільшилося до 29). Машини були розроблені колективом кафедри "Прилади автоматики та телемеханіки" під керівництвом доцента Ф. А. Ступеля та виготовлені у студентському проєктно-конструкторському бюро, яке було створено у 1964 році.