2021-30-06

Костенко
Юрій Трофимович
1939-1999 рр.

Список публікацій Костенка Юрія Трохимовича

Публікації про наукову та науково-педагогічну діяльність


Костенко Юрій Трохимович народився 25 вересня 1939 року в родині службовців, в селищі Кінешемського району Івановської області.

У 1957 році вступив в Ленінградське вище військово-морське інженерне училище, а через три роки, в зв'язку з реорганізацією Вишу, його було переведено до Ленінградського механічного інститута на приладобудівний факультет (спеціальність «Автоматичні приводи»).

Після його закінчення (1963 р.) за напрямком приїхав до Харкова на завод «Комунар», де пропрацював до 1967 року, займаючи посади інженера, старшого інженера. Брав активну участь в розробці і випробуванні космічної техніки.

У 1967 р. Юрій Трохимович вступив до аспірантури ХПІ, його науковим керівником був професор А. В. Дабагян. У 1971 р. (1970 р.) захистив кандидатську дисертацію за тему, що була присвячена питанням оптимального управління космічними апаратами за допомогою двигунів малої тяги. Після закінчення аспірантури та успішного захисту кандидатської дисертації працював старшим науковим співробітником (з 1970 р.), старшим викладачем (з 1973 р.), доцентом (з 1974 р.) на кафедрі «Автоматичне управління рухом».

У 1977 р. Костенко призначений проректором ХПІ. З 1983 р. завідував новоствореної кафедри технічної кібернетики.

У 1988 р. Юрій Трохимович захистив докторську дисертацію за темою «Синтез замкнутых систем управления тепловыми процессами в задачах автоматических исследований и испытаний изделий авиационной техники».

У 1990 р. Костенко Юрія Трохимовича було обрано ректором ХПІ.

Активна робота Костенко Ю. Т. дозволила розвинути широкі і міцні зв'язки з вузами США, Англії, Франції, Німеччини, Китаю, Індії та іншими країнами, а також щорічно готувати фахівців для 72 країн світу. Під його керівництвом інститут розвивається як багатопрофільний вищий навчальний заклад, у 1993 р. йому присвоєно статус університету. У його складі – 80 кафедр, з яких 54 – випускаючі, створені чотири нових факультети, відкрита підготовка фахівців з 17 нових спеціальностей. В університеті створено Національний центр по гуманізації інженерної освіти, який визначає основну мету діяльності фахівців народного господарства і вищої технічної школи. У 1993 р. університет занесено до державного реєстру вищих навчальних закладів України на підготовку фахівців з 55 спеціальностей. Науково-дослідна робота ведеться за 14 науковими напрямками, які охоплюють всі випускаючі кафедри.

Доктор технічних наук (1988 р.). Професор (1989 р.).

Заслужений діяч науки і техніки України (1992 р.).

Віце-президент Академії технічної кібернетики, член Академії інженерних наук України (1991 р.).

Член Академії вищої школи України (1995 р.).

Член Міжнародної академії вищої школи (Москва, 1996 р.).

Член Нью-Йоркської Академії наук (1997 р.).

Почесний доктор Мішкольцького (Угорщина, 1993 р.) та Петрошанського (Румунія, 1996 р.) технічних університетів.

У 1994 р. став лауреатом конкурсу «Ділова людина року», був відзначений нагородою «Золотий Меркурій».

Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1997 р.).

Лауреат Державної премії України в галузі архітектури (1999 р.).

Наукові інтереси Юрія Трохимовича були зосереджені в області створення локальних обчислювальних систем управління і діагностики, аналітичного менеджменту й економіки, а також штучного інтелекту. У цих же напрямках розвивалася і його педагогічна діяльність. Юрій Трохимович підготував і читав лекції з дисциплін: «Математичні моделі соціально-економічних процесів», «Математичні моделі систем управління виробничими процесами» та ін. для спеціальності «Прикладна математика», автор близько 200 наукових робіт. Юрій Трохимович підготував двох докторів і п'ять кандидатів технічних наук.

За матеріалами друкованих видань.