Наукова школа електротехніки Харківського політехнічного інституту

Долбня Віктор Тимофійович

Доктор технічних наук, професор, заслужений працівник вищої школи, почесний доктор Національного технічного університету «ХПІ».

Віктор Тимофійович Долбня народився 27 вересня 1924 року в м. Харкові. Віктор Тимофійович навчався з 1935 по 1938 рр. в СШ № 7 (тоді СШ № 14).

На початку Великої Вітчизняної війни Віктор Тимофійович ще зі школи, як і багато його однолітків, не отримавши атестата зрілості, пішов на фронт. За участь у битвах, він неодноразово нагороджувався бойовими орденами і медалями, серед яких орден «Вітчизняної війни» і медалі «За відвагу» і «За бойові заслуги».

Після демобілізації в 1947 р. Віктор Тимофійович Долбня працював на посаді бригадира - електромонтера і без відриву від виробництва закінчив в 1947 р. із золотою медаллю школу робочої молоді. Працюючи на заводі ім. Малишева, вступив в 1947 р. до вечірнього відділення в Харківський електротехнічний інститут, який також закінчив з відзнакою. В 1955 р. він вступив до аспірантури на кафедрі «Електрифікація промислових підприємств». Після захисту дисертації в 1959 році працював асистентом на кафедрі. У 1959 р. захистив кандидатську дисертацію. З 1960 р. Віктор Тимофійович Долбня виконував обов'язки заступника декана, а з 1961 р. працював деканом спочатку факультету «Автоматики і приладобудування», а з 1963 р. до 1978р. — деканом факультету «Електромашинобудування».

У 1963 р. разом з професором О. А. Маєвським, Віктор Тимофійович створює кафедру «Промислова електроніка», завідувачем якої він став в 1971 р. і працював на цій посаді до 1989 р. В 1980 р. захистив докторську дисертацію в Інституті електродинаміки АН УРСР на тему «Топологічні методи дослідження складних електромеханічних систем». З цього ж року - професор кафедри «Автоматизовані електромеханічні системи» ХГПУ.

З 1978 р. по 1989 р. Віктор Тимофійович — проректор ХПІ, очолює навчально-методичну роботу в інституті. Віктор Тимофійович Долбня підготував два доктори технічних наук і вісім кандидатів технічних наук. Він опублікував 170 наукових робіт, серед яких: шість монографій, одинадцять підручників і навчальних посібників.

З 1989 року і до наших днів професор В. Т. Долбня працює на кафедрі "Автоматизовані електромеханічні системи", де є зразком відповідальності, організованості, педагогічної майстерності і невичерпної творчої активності. За останні роки він написав монографію «Топологічний аналіз і синтез електричних і електромеханічних систем» (2005 р.), опублікував в співавторстві з Ю. Д. Сакарой і Т. В. Миланич навчальний посібник з грифом Мінвузу «Электроніка і мікросхемотехніка» (2006 р.), написав ряд статей і методичних матеріалів.

Упродовж багатьох років Віктор Тимофійович Долбня очолював спеціалізовану Раду із захисту дисертацій, зараз є її членом. Більш 650 молодих учених отримали його підтримку і кваліфікаційну оцінку своїх робіт.

У 2013 р. у видавництві «Підручник НТУ «ХПІ» вийшла книга В. Т. Долбні «Тисяча чотириста вісімнадцать днів. Військовий щоденник» (22 червня 1941 - 9 травня 1945). Вона заснована на унікальних історичних матеріалах — військових щоденниках, які автор збирав упродовж усього свого фронтового життя, з першого дня війни до Великої Перемоги. Ця книга — приголомшливий твір, який дозволяє зрозуміти, як формувався характер цієї прекрасної людини, бо війна залишила важкий слід в долі Віктора Тимофійовича. Долбня В. Т. має 27 нагород: 7 бойових, 6 трудових і 14 ювілейних.

Віктор Тимофійович Долбня — активний учасник міжнародної конференції «Проблеми автоматизованого електроприводу. Теорія і практика». Колег завжди надіхає захопленність Віктора Тимофійовича до пізнання усього нового, його видатна ерудиція і компетентність в найрізноманітніших областях. А студенти із задоволенням слухають точні та змістовні лекції Віктора Тимофійовича, які він, коли аудиторія дещо втомлюється, доповнює спогадами про своє життя. Життєвий шлях Віктора Тимофійовича — приклад для багатьох, як незважаючи на багато труднощів, досягати вершин науки, майстерності у педагогіці та глибокої поваги оточення.

Віктор Тимофійович — зразок інтелігента, в ньому поєднуються розум, знання, тактовність і людяність, принциповість по відношенню до оточення. Сьогодні В. Т. Долбня працює на посаді професора кафедри «Автоматизованих електромеханічних систем» НТУ «ХПІ».