Наукова школа електротехніки Харківського політехнічного інституту
Бертінов Альберт Йосипович (1906–1987)
Уродженець міста Катеринослава, вихованець підліткової дитячої колонії. З 11-річного віку працював у приватних майстернях Катеринослава. Навчався на робітфаку Харківського технологічного інституту (1922–1924).
У 1924 році А. Й. Бертінов вступив до Харківського технологічного інституту (ХТІ), який закінчив у 1930 році. Працюючи на ХЕМЗ та Харківському турбогенераторному заводі (ХТГЗ), він з 1929 по 1940 рік пройшов шлях від інженера-дослідника до головного інженера та директора заводу, водночас викладав у ХЕТІ, де у 1936 році став доцентом, завідувачем кафедри турбогенераторів.
У ці роки А. І. Бертінов проводив велику наукову роботу з проєктування, створення та дослідження нових типів великих електричних машин змінного струму — турбогенераторів, які за техніко-економічними показниками перевищували зарубіжні; швидкохідних синхронних компенсаторів із високим ступенем використання активних матеріалів. На ХЕМЗ А. Й. Бертінов керував проєктуванням єдиних серій електричних машин змінного та постійного струму.
Під керівництвом А. І. Бертінова в 1938 році було створено перший у СРСР та Європі синхронний компенсатор з водневим охолодженням, а також розроблено технічний проєкт турбогенератора високої напруги з масляним охолодженням статора обмотки і водяним охолодженням роторів. У цьому ж році А. І. Бертінову було присвоєно вчений ступінь кандидата технічних наук.
У роки Другої світової війни А. І. Бертінов був призначений головним інженером, а потім начальником Технічного управління, головою Технічної ради та членом колегії Наркомату електропромисловості, а також (1943) заступником уповноваженого Державного комітету оборони (ДКО) зі спецтехніки — президента АН СРСР академіка С. І. Вавілова. У важких умовах воєнного часу А. І. Бертінов успішно справлявся з вирішенням найскладніших завдань щодо створення нових видів електротехнічних та радіотехнічних виробів для фронту та народного господарства, розвитку виробництва спеціальної продукції.
У 1945–1947 роках А. І. Бертінов керував роботами з проєктування першої всесоюзної єдиної серії асинхронних двигунів потужністю до 100 кВт.
У 1948 році він перейшов працювати до Московського авіаційного інституту. Заснувавши у 1952 році кафедру електричних машин, він неззмінно завідував нею понад 25 років, організував у МАІ навчальну спеціалізацію, галузеву лабораторію та проблемну лабораторію з джерел та перетворювачів електроенергії. Він був основоположником та керівником наукової школи з електромеханіки та електроенергетики літальних апаратів.
Багато розробок, виконаних під керівництвом А. І. Бертінова, впроваджено на промислових підприємствах. У 1962 році А. І. Бертінов успішно захистив докторську дисертацію. У наступний період він, разом зі своїми учнями, розвинув нові наукові напрями дослідження спеціальних електричних машин, електромеханічних пристроїв, динамічних і статичних перетворювачів енергії.
Під керівництвом А. Й. Бертінова у МАІ, де він працював до останніх днів життя, підготовлено понад 60 кандидатів технічних наук, 8 його вихованців захистили докторські дисертації. А. Й. Бертінов — автор близько 200 опублікованих наукових праць, у тому числі низки монографій та навчальних посібників, та понад 60 авторських свідоцтв на винаходи. За його книгами навчалися багато поколінь аспірантів та студентів, підвищували кваліфікацію інженери-електромеханіки та викладачі вузів.
Усі роки своєї трудової діяльності А. Й. Бертінов виконував громадсько-політичну роботу на багатьох виборних партійних, профспілкових та комсомольських посадах, проводив науково-організаційну роботу як член президії Центрального правління та заступник голови Московського правління НТТЕ та ЕП, член секції Центрального правління товариства «Знання», член секції енергетики Державного комітету з ленінських та державних премій.
А. Й. Бертінов був членом Наукової Ради при Відділенні фізико-технічних проблем енергетики АН СРСР, багато років входив до складу редколегії журналу «Электричество» («Електрика») та редакційної ради Енергоатоміздату. За великі досягнення в галузі електромашинобудування, підготовку інженерних та наукових кадрів, виконання завдань ДКО та Мінелектротехпрому А. Й Бертінов був нагороджений орденом Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденами Червоної Зірки та «Знак Пошани», багатьма медалями.