Передмова

Бажаєш бути щасливим – вивчай естетику! Цей відомий афоризм філософа й письменника Юрія Борєва сьогодні актуальний як ніколи. Під час духовної, економічної, політичної кризи в суспільстві людина відчуває особливу потребу в прекрасному, піднесеному, досконалому. Але пізнавати радість від зустрічі з ними може лише естетично розвинута особистість, яка володіє необхідними знаннями, сприйнятливістю, смаком і фантазією.
За навчальними планами НТУ «ХПІ» «Естетика» – одна з вибіркових дисциплін соціально-гуманітарного циклу. Метою її вивчення є формування цілісного естетичного відношення студентів до світу, осягнення явищ культури як продуктів естетичної практики. Послуговуючись багатовіковими надбаннями, естетика активно впливає на розвиток сучасного суспільства. Разом з тим естетика виступає як метатеорія мистецтва й визначає шляхи формування загальної людської чуттєвості, здійснює величезний вплив на художню творчість. Взаємодіючи з іншими науками, зокрема етикою, психологією, культурологією, педагогікою естетика сприяє виявленню можливостей людини, розкриттю її творчого потенціалу.
Відомо, що майбутній фахівець має виконувати не лише професійні обов'язки та функції, а й багато інших соціальних ролей у відповідності зі своїм соціальним статусом, що потребують відповідного рівня естетичної культури. Вивчення навчальної дисципліни «Естетика» надає можливості оволодіти комплексом необхідних знань і вмінь, а саме: розуміти філософську сутність естетики як науки про досконале та естетичне значення суто професійних чинників; пояснювати феномен естетичних цінностей, визначати їх роль у людській життєдіяльності; мати уявлення про способи зберігання та передачі естетичного досвіду і художніх цінностей; впевнено оперувати естетичними категоріями, знанням естетичної спадщини мислителів світу та України, сучасних естетичних теорій; бути здатним у випадку професійної необхідності до компетентного діалогу з експертами-мистецтвознавцями та культурологами.
Кожна із чотирьох тем, що включені в посібник, у відповідності до навчальної програми містить текст лекції, план семінару, а також теми рефератів, контрольні запитання та списки літератури, що дозволяє детальніше й глибше дослідити проблеми, окреслені в лекційному матеріалі. У додатку надаються тести для самоконтролю.
Посібник присвячується 125-й річниці НТУ «ХПІ». Саме в Харківському технологічному інституті з 1885 р. створювалася база вітчизняного дизайну. Наукові дослідження з естетики в техніці, педагогічна діяльність професорів В. Кирпичова й П. Мухачова по впровадженню циклу художньо-графічних дисциплін у навчальний процес сприяли підготовці інженерів з дизайнерськими навичками, що позитивно позначилося на якості вітчизняної промислової продукції того часу.
Посібник може використовуватися як для аудиторних занять, так і самостійної роботи студентів.